צועדים יחד – מי אנחנו

עודכן בתאריך 1.9.16

תנועת “צועדים יחד לעתיד משותף”, היא גם עמותה רשומה כדין. היא הוקמה באוגוסט 2014 כתנועה חברתית , בלתי מפלגתית, תנועה DSC01218 (Small)התנדבותית שצומחת מלמטה, ששמה לה למטרה לקדם חיים משותפים בין יהודים וערבים במדינת ישראל, חיים הוגנים של כבוד הדדי, של הבנה ואבחנה  – מהו להיות מיעוט ערבי במדינת ישראל , במזרח התיכון. אנחנו תנועה ערכית ותנועה מעשית מאד. במשך כשנה מאות ערבים ויהודים מהתנועה ניסחו “אמנה חברתית”, שהיא הבסיס הערכי שלנו, תמצית המסמך הוא :

מדינת ישראל היא מדינה יהודית, דמוקרטית, ולכל אזרחיה. מצוין במסמך

שאנו תומכים בשתי מדינות לשני העמים, אך עיסוקנו מתמקד בפעילויות בתוך מדינת ישראל.

החברה היהודית אינה מכירה את החברה הערבית וכך גם ההיפך. חוסר ההכרות מגביר את החשש ומחזק את הסטיגמות. אנו מפעילים עשרות פעילויות רצופות וארוכות טווח משותפות לערבים ויהודים, המביאות לחיבור וקשר בין אנשים ובין קהילות. קיימנו כבר מעל 200 “חוגי שיח” בבתים יהודים וערבים, מדברים על הכול, ובעיקר לומדים להקשיב אחד לשני. אפשר לא להסכים, אבל יש לכבד.

יש לנו קבוצות צילום מעורבות,  קבוצת ציור, מטיילים ביחד, רוקדים ביחד. הקמנו פרויקט של “לומדים ביחד”, בשלב זה הוא פועל בעמק יזרעאל, ובאזור הגלבוע. יותר מ- 250 יהודים וערבים לומדים בקורסים מעורבים, ע”י טובי המרצים,  כמו :זכויות אדם ביהדות ובאסלם, אמנות מזרח -מערב, סדנאות לאימון אישי, הכרות עם אתרים מיוחדים באזור, מעגל מספרי סיפורים, ‘הנכבה’ –  בריחה או גרוש? מנהגים ומסורת בחברה הערבית, תולדות התנועה הלאומית הפלשתינית, יזמות ועוד. יש לנו כיתות ללימוד ערבית מדוברת. אחת לחודש אנחנו מקיימים ערבי תרבות גדולים כמו : מוזיקה מחברת בין אנשים, מפגשים של אנשי דת שונים.

 

קיימנו יחד עם פורום “תג מאיר” את צעדת “הסובלנות האחווה והשלום” ברמת יששכר בהשתתפות מאות יהודים וערבים. בסוכות אנחנו מתכננים צעדה נוספת בין כוכב יאיר לטירה.

אנחנו פועלים רק במקומות בהם קמה קבוצת פעילים מתנדבת שמוכנה באחריות, בסבלנות ובנחישות להזדהות עם השליחות שבמעשה, ולעשות. יש לנו פעילויות מחיפה ועד לבית שאן, באזור שפרעם,  נצרת, באזור טירה ורעננה, אבו-גוש וירושלים, חלקן בתחילת הדרך, והדרך קשה וארוכה.

יש לנו פרויקט שנקרא “חגים ומועדים משותפים”, חגגנו יחדיו את חג החנוכה שהמוטיב הערכי היה חג האור והתקווה. כ- 106 משפחות יהודיות התארחו אצל משפחות ערביות

ברמדאן, ובסוכות אנו מתכננים להזמין למספר ישובים יהודים משפחות ערביות כ”אושפיזין” בסימן של “סוכת שלום” ושכנות טובה.

ההתחלה הייתה עם קבוצות מבוגרים, וכעת אנחנו בשלבים של הקמת חבורות צעירים ופורומים של נשים. התחלנו לברר פעילויות חינוכיות עם בתי-ספר על בסיס תכניות

שנתיות, שבהם יהיו מעורבים תלמידים, מורים והורים.

אנחנו בעד שיתופי פעולה עם ארגונים נוספים. באזורים מסוימים אנו משתפים פעולה עם עמותות נוספות וגורמים בעלי עניין. בימים אלה אנו מתחילים בפרויקט “צועדים לפיוס”,  במספר פגישות, בהנחיית חברי “המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית”. נקיים דיאלוג פתוח שבסופו נגבש “מסמך פיוס” של התנועה, שיהווה בסיס להקמת חבורות פיוס בישראל, שיעלו למודעות ולשיח את בניית החיים המשותפים.

 

כל מי שמעוניין להכיר את התנועה – מוזמן להיכנס לפייסבוק, לאתר, ליוטיוב, להקליד את שם התנועה: צועדים יחד לעתיד משותף.

זו גם הזדמנות לפנות לבעלי עניין, רצון ויכולת, להתגייס להרמת תרומה להעמקת הפעילות והרחבתה, הכול כדין עם קבלות מסודרות. נשמח להיפגש עם שותפים פוטנציאלים.

יוניש יעקב  052-3311177 יו”ר משותף   yonish41@gmail.com

סאלח גריפאת  050-5503881 יו”ר משותף  grefatssaleh@gma

להלן דוגמה קטנטנה, תמונות מכמה פעילויות שקיימנו: