2015-05-18_20-26-51_311

סיכומי “הנהלת פעילים” מספר 4

הישיבה התקיימה בשריד ביום  18.5.15 בהשתתפות 26 חברים וחברות

“פותחים שולחן- פותחים לב” שמוליק שם-טוב ממשיך בהכנות להשקת הפרויקט. בשלב זה חסרה לנו בחורה דוברת ערבית ועברית להפעלת הפרויקט באופן שוטף, להיות הכתובת המתאמת בין המשפחות ולטפל בשאלות שיעלו. יש לנו תקציב מסוים לתפקיד הזה. אנחנו מבקשים מתנדבות מתאימות.

פעילות מול סחנין  – לאחר הפגישה עם ראש עיריית סחנין מאזן גנאיים, נקבעו שני צוותי פעולה בנושאים: תעסוקה ותכנון, חברה-תרבות-חינוך. מונד חליאלה נבחר להיות איש הקשר אתנו. אנחנו ממתינים לתאום פגישות עבודה.

אתר/פייסבוק חדש לירון ארגמן מרכזת את הנושא. בימים אלה יעלה האתר לאוויר ועדיין הוא בראשית דרכו. אנחנו מבקשים מחברי התנועה שרוצים לכתוב, לעלות תמונות, לפנות ללירון 054-4656740 .

“הנהלת פעילים” מס’ 5  – תתקיים בעוד כחודש, לפני “הרמאדאן”. בישיבה זו נבחר את הוועד המנהל (כ 15 איש) ואת יו”ר התנועה. המעוניינים  להיות בוועד המנהל יפנו ליוניש  052-3311177, והמעוניינים להיבחר ליו”ר התנועה יפנו לצבי ילינסקי משריד 050-8594513 .

ארגון ההחתמות על “האמנה” ורשימות התפוצה איידה קלמן מברעם נרתמה למשימה, לרכז את רשימות החותמים, את עדכוני רשימת התפוצה של חברים המעוניינים לקבל חומר שוטף, ואת אלה שרוצים להפסיק לקבל חומר. זו ההזדמנות להזכיר שניתן לחתום  ולהצטרף למקבלי החומר השוטף דרך האתר/פייסבוק. לשאלות וברורים עם איידה 052-8313168 .

פעילות משותפת עם ביה”ס “אל חיכמה ” בנצרת  – בישיבה השתתפו שתי נציגות מהצוות של ביה”ס: סוהד ונזירה והן גם מסרו דו”ח על הפעילות המשותפת. דרורי מטפל בקידום קשרים עם מכללת יזרעאל ואתור ביה”ס (חטיבה עליונה) בעמק לבדיקת קידום קשרים בין בתי הספר. ביום חמישי 28.5.15 בשעה 18:30 אנחנו מקיימים בביה”ס מפגש מורים והורים “מוזיקה מחברת אנשים“. למי שאין הזמנה שיפנה אלי. החברים מוזמנים.

תיאטרון של התנועה רעיון מעניין שיכול להיות כלי חשוב עלה על-ידי רועי רשקס מסאסא, שהוא מחזאי מקצועי, ומוכן לכתוב מחזה קצר מתוך החומרים שאנו חווים בפעילות המשותפת. אנחנו מעוניינים ב-5-6שחקנים מקצועיים ובמאי מקצועי. שחקן אחד כבר נרשם. כמובן שכל הפעילות הזו היא בהתנדבות. המעוניינים להשתלב – מוזמנים לפנות ליוניש.

פרויקט “הכר את שכנייך” יש לנו בתנועה אנשים מעניינים בתחומים מגוונים. בפרויקט זה מדי פגישה, נפגש עם שלושה חברים שיציגו את התחום המיוחד שבהם הם עוסקים, בשיתוף שאלות  ושיח של המשתתפים. הפרויקט הראשון יתקיים במרכז ויצ”ו עפולה בשיתוף עם מנהל המרכז דודו מואטי ביום 1.6.15. הזמנות נשלחו לכולם. המעוניינים להשתתף ו/או להשתלב כמרצים – יפנו ליוניש.

גיוס כספים / תרומות  דוד דרורי לקח על עצמו את המשימה הקשה הזו. ברור שללא כספים שיעמדו לרשותנו, לא נוכל לקדם ולפתח את התכנית שהיינו רוצים. חברים המעוניינים לסייע, אנא פנו לדוד.

פעילות המרחבים יש לנו אנשים טובים שמרכזים את הפעילות. הפעילות במרחבים היא כמעט עצמאית ותלויה במרכזים. בלשון המעטה, במבחן המעשים, התוצאות אינן משביעות רצון. כתנועה חברתית התנדבותית, אנחנו תלויים ביוזמה של מוביליה, מרכזיה. הפעילות החשובה של קשר בין האנשים, הכרות, חיבור –  “חוגי הבית” שהיינו מרבים לעשות, אינה ממריאה. אין סיבה שמדי שבוע לא נקיים 4-6 חוגי בית במרחבים השונים. זהו הבסיס לשיח, לגיוס תומכים ופעילים חדשים. כל חבר תנועה שמוכן להיות שותף לפעולה מעשית וחשובה, יכול לארגן בביתו “חוג בית” ל-10 –15 איש. אם את/ה רוצה להיות שותף – הרם את הכפפה, תאם בביתך “חוג בית”, ותתקשר למרכזי המרחב או ישירות אלי. אתם – זו התנועה ומעשיה!

כנסים/חוגים קרובים  – בנוסף למה שכתבנו בסעיפים הקודמים, ביום חמישי זה 21.5.15 בשעה 18:30 במכללת “הכרמל” שבעוספיה יתקיים מפגש של  “יזמות והיי-טק כמקדם חברתי”. ביום שני 15.6.15 – מפגש מועדון בקיבוץ שער הגולן.

תיקון/ תוספתה “לאמנה”

מזה מספר חודשים פנו אלי רבים מחברינו הערביים, כאלה שחתמו על האמנה, בבקשה להוסיף לאמנה במשפט המרכזי שבה: מדינה יהודית, דמוקרטית, לכל אזרחיה, ולהשאיר את כל ההתייחסויות האחרות באמנה כפי שהיא. התוספת ‘לכל אזרחיה’ על בסיס ההסכמה של מדינה יהודית, תקרב אותם לתודעת השייכות והרגשת השייכות, מה שכל כך חסר לכאלה שרוצים לחיות אתנו, כאן, במדינה היהודית. התוספת הזו אינה במקום קידום שיתופי הפעולה, בהדדיות, בגובה העיניים, בפתיחות ולאורך זמן. בכנס האחרון שהתקיים בליאו בק שבחיפה, העלתה ד”ר ריחאב עבד אלחלים את אותה בקשה, מתוך הזדהות עמוקה עם התנועה ומטרותיה, ומתוך הכרות יסודית את החברה הערבית ורגישויותיה. הרב (עו”ד) גלעד קריב מנכ”ל התנועה הרפורמית, פעיל בתנועה, מיקד את עיקרי דבריו בהסכמה עם ריחאב ובצורך לחולל תהליך בתנועה לקבלת ההצעה. אתמול “בהנהלת הפעילים” קיימנו דיון בנושא, כמעט כולם דיברו, התייחסו והצביעו. ברוב קולות מכריע הוחלט:

  1. הנהלת הפעילים, לאחר ששמעה את החברים, החליטה להתמקד רק בהצעת התוספת לכל אזרחיה.
  2. הנהלת הפעילים החליטה על קבלת התוספת, לאחר הראמדאן. בכנס השנתי של התנועה, נערוך דיון ושיח לאישור ההחלטה.
  3. כל שינוי נוסף, במידה ויעלה לדיון, יחייב את המציע להביא 30 חתימות של חברי תנועה שמבקשים לדון בשינוי.

סיכום צוות ריחאב / ביה”ס

חברי הצוות התכנסו ב 19.5.15 בשריד. נפרדנו מריחאב שיוצאת לחופשת החלמה. כולם הביעו את הערכתם לפועלה, לאישיותה המחנכת, האמתית, הרגישה ומלאת האמונה. ריחאב הביאה איתה את לילי ויסברגר המעוניינת לקדם פרויקט חינוכי של שיתוף פעולה יהודי-ערבי “מסע בעקבות ילדי האור”, שנערך בעבר בהצלחה. מטרת המפגש הייתה – חשיבה נוספת על מגמת הפעילות של הצוות. כל חברי הצוות השתתפו בשיחה. לדעת הרוב המגמה היא לרכז מאמצים לאיתור צמד בתי-ספר  (יהודי וערבי), ואולי שני צמדים, באזור שבו למנהלי בית הספר יהיה עניין לקדם שיתופי פעולה חלקיים בין התלמידים, המורים וקהילת ההורים, ובסיוע ראשי הרשויות שיתמכו בנושא.

במידה ומסלול כזה יצליח הוא יכול לשמש מודל פעולה רב משתתפים בהמשך. לצד המאמץ העיקרי נבחן בהמשך את רעיון בית-הספר הייחודי והרב- תרבותי. משלב זה נרכז מאמץ ללמוד מניסיונם של אחרים ולגבש דרכי פעולה מעשיים. עם הפרידה הזמנית מריחאב נשארנו ללא מרכז צוות חשוב זה, ואנו פונים לחברים שמעוניינים ומתאימים להציע את עצמם או אחרים שמכירים. כמו כן סוכם להגדיל את חברי הצוות הערביים. כל מי שרואה עצמו מתאים, אנא פנה אלי או לדרורי. בשבוע האחרון העלו מספר גורמים, רעיונות להפעלות חינוכיות משותפות. נהיה בקשר עם כולם וניבחן את יכולתנו לקדם מעשה.