IMG_4096

פתיחת מרחב ירושלים

דברים לפתיחת “מרחב ירושלים”  6.6.15

ערב טוב

ראשי הרשויות באזור, וחברת מועצת העיר ירושלים, הצוות היוזם של הקמת המרחב, מכובדי כולם – שבוע טוב.

אני מתרגש מעצם העובדה שקם לו מרחב חדש של תנועת “צועדים יחד לעתיד משותף” בירושלים וסביבתה, עבורי ועבורנו, זה לא עוד מרחב…

מתרגש מכך שלפני כ 45 שנים, הייתי נציגו של קיבוץ נתיב הל”ה, במועצה האזורית “מטה יהודה”, בראשותו של בנימין כהן.

“צועדים יחד לעתיד משותף”- תנועה חברתית, אזרחית, שאינה מפלגתית. קמה לפני כשנה, זה היה בימים שקולות קיצוניים נשמעו ברחובות ישראל, קולות של גזענות, שחור או לבן, אנחנו באנו לחזק את המתונים בחברה שקולם כמעט נדם.

חרטנו לנו כמטרה, לקדם ולפתח חיים משותפים בין יהודים וערבים במדינת ישראל. “שלום בית”. אנחנו בעצם לא מכירים אחד את השני, ומכך צומח לו החשש וגם הפחד. יש לנו כבר דוגמאות של תוצאות מפגשים, שלאורך זמן ,בין יהודים וערבים ,ואיך רק לפני מספר חודשים- הם חשבו אחרת…

אנחנו מודעים לבעיות היום יומיות, ערים לבעיות הזהות והנרטיבים המכרסמים בתחושת ההזדהות, אך מצאנו רבים שרוצים לחיות ביחד, רוצים שיקשיבו להם, רוצים יותר כבוד, רוצים לשוחח בגובה העיניים, מבקשים תיקונים אזרחיים. ואנחנו כתנועה, לא כממסד, נסייע ונפעל ככל יכולתנו, ללא אשליות.

כתוב במקורות “אומר ועושה-מדבר ומקיים”, אנחנו תנועה של עשייה, בצענו   כבר יותר  מ 120 חוגי שיח, יש לנו מפגשים של מציירים בטבע, מצלמים נוף, מפגשי משפחות, טיולים, כל חודש אנחנו מקימים כנס, בנושאים כמו: יזמות והייטק כמקדם חברתי, מוזיקה מחברת אנשים, כבד את האחר והשונה, מפגשים עם אנשי דת,ועוד.. והכל יהודים וערבים יחדיו. התחלנו בפעילות עם בתי ספר, מתוך כוונה לבנות שיתופי פעולה בין תלמידים, מורים וקהילת ההורים.

יש תנועות רבות בישראל שעוסקות בנושא, נידמה לי שאנחנו התנועה היחידה

שיש לה תעודת זהות, במשך מספר חודשים, בתהליך משתף ומורכב, מאות יהודים וערבים, כתבנו “אמנה חברתית”. ובה מצוין שמדינת ישראל היא מדינה יהודית, דמוקרטית ובימים אלה אנו בתהליך של תוספת וגם לכל אזרחיה. אנחנו מודעים לכך שיש סתירות כלשהן בין המרכיבים, אך אם אתה מודע להן, אתה מבין אותם, אתה יכול גם להפנים ולהסכים להם, אלה שמסכימים להם הם הבסיס לשיתופי הפעולה ביננו.

אנחנו בני העם היהודי, שיודעים מה פירושו של להיות מיעוט בין עמים, וכרוב ריבוני במדינה מרגישים אחריות לטפח את היסוד של “כבד את האחר והשונה”, כולנו נולדנו בצלם, אמא זו אמא, וילד זה ילד.יש לנו חלום, שיבוא יום ואזרח ערבי במדינת ישראל יוכל לומר בזקיפות קומה אני שייך אני גאה. אנחנו היום בתנועה כ  3000 חברים ותומכים- ואנחנו רק בתחילת הדרך.

יש לנו פייסבוק ואתר אינטרנטי בשם “צועדים יחד לעתיד משותף” אפשר להיכנס, להתרשם ולהירשם. מי שמעוניין כבר להצטרף ולקבל חומר שלנו, יש כאן דפים למילוי פרטים.

אנחנו תנועה התנדבותית ,אנשים טובים, עם רצון טוב וכנה, בערים, בכפרים בקיבוצים וישובים נוספים, שמים כתף תומכת וחמה לעשיה, הפעילות שלנו היא סך המעשים של הפעילים שלנו ונשמח כי “מציון וסביבתה תצא תורה”.

היום זו חגיגה חשובה ומיוחדת להקמת המרחב, עיקר העבודה מתחיל ממחר, אני מאחל לשיתופי פעולה בינכם, להכנת תכנית עבודה ומימושה. ולהיות לנו לדוגמא בתנועה. תודה מיוחדת: לעיסא גאבר [ראש מ.מ אבו גוש] המארח. ליורם שמעון [ראש המ.מ מבשרת ציון].לחן פליפוביץ [ראש מ.מ הר אדר].למשה דדון [ראש מ.א.מטה יהודה] ולד”ר לורה וירטון [חברת מועצת העיר ירושלים].תודה מעומק לבי, ליזמי הקמת המרחב. עלא ברהום, יפעת להב, מוחמד עיסא ואלי בן יעקב.

יוניש יעקב

20150606_185607 20150606_191102 20150606_192917 יוניש בפתיחת מרחב ירושלים והפרוזדור

לאלבום תמונות נוספות מהאירוע לחצו כאן